Smart cities czyli inteligentne miasta
Już na początku XXI wieku Szwajcarzy rozpoczęli planowanie ekologicznych działań związanych z rozwojem miast. Postanowili także wcielić w życie projekt, polegający na obniżeniu zużycia energii na osobę z 5000 W do 2000 W do 2050 roku. Dowiedz się, jakie ekologiczne rozwiązania zastosowano w Szwajcarii oraz jak funkcjonują smart cities, czyli inteligentne miasta.
Inteligentne miasta - Szwajcaria
Część dochodu z podatków od emisji zasiliło szwajcarską służbę zdrowia oraz fundusz odpowiedzialny za podnoszenie efektywności energetycznej budynków. Szwajcaria zwraca uwagę na zmianę nawyków mieszkańców i nakłania ich do dbania o środowisko oraz do życia w zgodzie z naturą. Kampanie społeczne mają na celu uświadamiać ludzi i zachęcać ich do recyklingu i upcyklingu. W Szwajcarii podjęto już wiele kroków w celu ograniczenia emisji CO2 i przejścia na zieloną energię. Kolejnym tego typu działaniem było zmodernizowanie transportu publicznego i infrastruktury miejskiej. Szwajcaria znajduje się obecnie w czołówce najinteligentniejszych państw na świecie.
Inteligentne miasta - Genewa
Na portalu TREEPEDIA udostępniony został ranking najbardziej zadrzewionych miast na świecie - Genewa zajęła w nim 11 miejsce. Miasto wykorzystuje każdą wolną przestrzeń i przekształca ją w zielone tereny. Wolne połacie przy ulicach zostały przeznaczone na szpalery drzew. Sadzonki warzyw można tu spotkać nawet na dachu budynków oraz przed wejściem do klatki schodowej. Starsze budynki obsadzone zostały dodającymi uroku roślinami, które pną się ku górze. Takie działania są bardzo często spotykane, co wynika ze współpracy samorządów ze wspólnotami mieszkaniowymi. Wspólne inicjatywy i zaangażowanie obywateli przyczyniają się do budowy przyjaznej przestrzeni miejskiej. W Genewie możemy również spotkać innowacyjną linię elektrycznych autobusów, które są ładowana na każdym przystanku oraz na pętlach krańcowych. Takie rozwiązanie może zredukować emisję CO2 nawet o 1000 ton rocznie.
Inteligentne miasta - Zurych
Zurych wprowadził inteligentne systemy zarządzania budynkami. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie efektywności energetycznej, co ma sprawić, że architektura będzie samowystarczalna. Greencity Zürich to dystrykt o powierzchni 8 ha, który stanowi świetny przykład inteligentnego miasta. Jest on budowany na terenach starych fabryk i ma on w 100% korzystać z energii odnawialnej. W podziemiach Greencity znajduje się lokalna oczyszczalnia ścieków. Kolejnym ekologicznych rozwiązaniem będzie ogrzewanie i chłodzenie mieszkań za pomocą wód gruntowych i geotermalnych. Zurych stawia na rozwój infrastruktury miejskiej, dlatego też powstają nowe stacje kolei miejskiej - jednego z najbardziej ekologicznych środków transportu.
Dodaj komentarz