Barcelona - miasto idealne?

Barcelona - miasto idealne?

Koncepcja miasta idealnego swoje początki miała już w renesansie. Oznacza ona takie zaplanowanie układu przestrzennego miasta, by odpowiadało ono potrzebom gospodarczym, społecznym i politycznym - czyli było idealne pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Do tytułu takiego miasta pretenduje od lat hiszpańska Barcelona. Czy słusznie?

Elementy miasta idealnego

Co sprawia, że Barceloną od lat zachwycają się turyści, mieszkańcy i urbaniści? Na pewno jednym z powodów jest bardzo przemyślana architektura i plan miasta, na które składają się:

- brak ścisłego centrum i podziału miasta na dzielnice “mieszkalne” i “do pracy” - w Barcelonie wszystkie strefy życia się przeplatają i to widać w planie miasta. Na każdym kroku natknięcie się na biura, kamienice mieszkalne, sklepiki czy restauracje.

- zachwycające budowle Gaudiego - Gaudi to wizjoner, który przychodzi na myśl jako pierwszy, gdy pomyślimy o Barcelonie. Bajkowe kształty i kolory takich dzieł jak Sagrada Familia, Casa Mila czy Casa Battlo czynią pobyt w mieście niezapomnianym przeżyciem.

- połączenie starej i nowej architektury - mieszkańcy Barcelony szanują i podziwiają tradycyjną zabudowę, ale nie boją się też stawiać wieżowców czy takich innowacyjnych budowli jak np. Bosco Verticale.

- dużo zieleni i dostęp do morza - miasto z dużą ilością parków i piękną plażą sprawia, że mieszkańcy bardzo łatwo mogą się zrelaksować i odpocząć po pracy.

- wielkość miasta - choć Barcelona może wydawać się duża ze względu na ilość mieszkańców, to jej powierzchnia jest ok. 5 razy mniejsza od powierzchni Warszawy. To oznacza konieczność inteligentnego zaplanowania przestrzeni, ale też wpływa na komfort życia w mieście, bo w wiele miejsc można po prostu się przespacerować.

- układ przestrzenny dzielnicy Eixample - w XIX wieku postanowiono rozebrać mur wokół tej najstarszej dzielnicy Barcelony i gruntowanie ją przebudować według projektu Ildefonsa Cerdy. Zakładał on: odseparowanie budynków od siebie, narzucenie maksymalnej wysokości budynków nie większej niż szerokość ulicy między kamienicami (aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie) oraz słynne, geometryczne rozmieszczenie budynków. Kamienice zostały ulokowane w kształt kwadratów, co nie tylko świetnie wygląda z lotu ptaka, ale jest po prostu bardzo funkcjonalne.

- obiekty olimpijskie - to pozostałość po Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Do najciekawszych budowli należy Stadion Olimpijski, Muzeum Sportu i Igrzysk Olimpijskich czy Port Olimpijski.

Barcelona - miasto dla każdego 

Niezależnie, czy uznamy Barcelonę za renesansowe miasto idealne, to miejsce ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Niezwykła architektura Gaudiego, urbanistyczny perfekcjonizm, piękna plaża, gwarna Rambla i wiele, wiele innych atrakcji są tam na wyciągnięcie ręki. Nic więc dziwnego, że corocznie Barcelona jest odwiedzana przez miliony turystów, których oczarowuje śródziemnomorski klimat tego miasta. 

Udostępnij:

Dodaj komentarz