Portal Miasto

Najbardziej ekologiczne polskie miasta wybrane! Ranking Forbes 20

Ekologia w miastach to temat, który nie tylko jest „gorący” i bardzo na czasie, ale właściwie jest współcześnie koniecznością. Skala zanieczyszczenia powietrza przeraża, a przestrzenie miejskie nie dość, że są notorycznie zaśmiecane, to jeszcze władze wielu miast zamieniają zieleń na beton i wieżowce. Dlatego tak ważne jest docenienie miast, które chcą coś zmienić. Zrobił to w czerwcu portal Forbes, wybierając najbardziej ekologiczne miasta 2019 roku.

Zwycięskie miasta

Pierwsze miejsce zajęły Katowice - za deklarację wymiany starych kotłów węglowych na ogrzewanie gazowe oraz elektryczne, za zaawansowany system monitoringu jakości powietrza (aż 124 czujniki!), a także za innowacyjny projekt Miejskiego Centrum Energii (mający charakter edukacyjny).

Drugie miejsce należy do Krakowa, który mało komu kojarzy się z ekologią, za to większości - za smogiem. Jak czytamy jednak na stronie Forbesa, skala problemu w przypadku Krakowa opowiada też skali podejmowanych interwencji i zmian. To miasto również, tak jak Katowice, walczy z kotłami węglowymi (m.in. poprzez dofinansowania) oraz planuje wprowadzenie Strefy Czystego Transportu, promując dzięki temu elektromobilność. 

Na podium znalazł się również Wrocław, znany z problemów ze smogiem, który w 2018 roku ogłosił Wrocławski Progam Antysmogowy. Dzięki niemu miasto ma przyczynić się do zlikwidowania ok. 28 tys. przestarzałych pieców używanych we Wrocławiu. Dodatkowo, stolica Dolnego Śląska stawia na ekologiczne środki transportu - jak np. miejskie rowery, rozbudowaną sieć tramwajową, miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych. 

Kiedy miasto jest ekologiczne?

Na kolejnych miejscach w rankingu umieszczono następujące miasta: Warszawę, Gdynię, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Poznań, Łódź i Białystok.

Co powinny zrobić, by lepiej zadbać o kwestie środowiskowe i miasto przyjazne ekologii?

- ulepszać sieć publicznego transportu oraz promować elektromobilność, 

- wspierać korzystanie z alternatywnych źródeł energii i odchodzenie od energetyki opartej na przemyśle wydobywczym,

- stale monitorować jakość powietrza,

- inwestować w rozbudowywanie ścieżek rowerowych, car-sharingu, systemu rowerów miejskich,

- dbać o prawidłowe segregowanie, utylizację oraz recykling odpadów.


Powyższe punkty to w obliczu szybko postępujących zmian klimatycznych konieczne minimum, które powinno być wypełniany przez każde miasto. Trzymamy kciuki za więcej świadomości ekologicznej i pozytywnych zmian!


 

Powiązane artykuły

W jaki sposób przemysł stara się obniżyć emisje substancji zanieczyszczających powietrze?

Przyczyn zanieczyszczania powietrza jest bardzo wiele. Do głównych zalicza się eksploatację górniczą, spalanie paliw, a także różne rodzaje działań przemysłowych, takich jak przetapianie i przeróbk...

2 wrzesień 2020 /
ID
Czytaj więcej

Bądź „zielony” z Renault ZOE – elektryczny samochód idealny do miasta

Historia elektrycznych modeli Renault liczy wiele dekad. O ile wcześniejsze próby, jak choćby Renault 12 z 1976 rok, były przede wszystkim motoryzacyjną ciekawostką, to już miejskie ZOE to rzeczywi...

25 czerwiec 2020 /
PR
Czytaj więcej

Jakie dofinansowania na fotowoltaikę w Krakowie?

Popularność fotowoltaiki rośnie nieustająco i rok 2020 będzie kolejnym, kiedy na terenie Polski pojawią się kolejne mikroinstalacje fotowoltaiczne lub duże farmy słoneczne, pozwalające na pozyskiwa...

29 kwiecień 2020 /
BH
Czytaj więcej