Popularność fotowoltaiki rośnie nieustająco i rok 2020 będzie kolejnym, kiedy na terenie Polski pojawią się kolejne mikroinstalacje fotowoltaiczne lub duże farmy słoneczne, pozwalające na pozyskiwanie prądu elektrycznego z energii odnawialnej pochodzącej ze Słońca. Decydując się na taką inwestycję, warto wiedzieć, że możliwe jest pozyskanie dodatkowych funduszy na ten cel z funkcjonujących programów dotacyjnych i dofinansowujących. Jakie możliwości mają mieszkańcy Krakowa, którzy chcą zainwestować we własną mikroelektrownię fotowoltaiczną?
Dofinansowania na fotowoltaikę w Krakowie
Podobnie jak na terenie całej Polski, mieszkańcy Krakowa mogą składać wnioski w programie rządowym "Mój Prąd" uruchomionym w 2019 roku. Możliwe jest uzyskanie w nim maksymalnie 5 tys. na instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kWp, które w zupełności wystarczają na zaspokojenie potrzeb przeciętnego gospodarstwa jednorodzinnego. Innym sposobem na uzyskanie dofinansowania jest złożenie wniosku w programie priorytetowym "Czyste Powietrze", który ma na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery wytwarzanych w procesach tradycyjnej produkcji ciepła i prądu i poprawę wydajności energetycznej. Osoby, które z niego skorzystają otrzymują zwrot części zainwestowanych środków. Maksymalna wartość inwestycji może wynieść 53 tysiące złotych, a w przypadku przekroczenia tej sumy, można otrzymać również pożyczkę na dodatkowe wydatki.
Inne korzyści finansowe z inwestycji w fotowoltaikę
Osoby fizyczne decydujące się na zainwestowanie w fotowoltaikę mogą również odliczyć część kosztów od podatku dochodowego dla osób fizycznych rozliczanego co roku. Kwota odliczenia nie może przy tym przekroczyć sumy 53 tys. zł, a inwestycje, których koszty podlegają odliczeniu to nie tylko fotowoltaika, ale również pompy ciepła i wszelkie termomodernizacje domów.
Jeśli chcecie Państwo poznać więcej szczegółów dotyczących dofinansowania oraz dotacji na fotowoltaikę w Krakowie, zapraszamy na stronę https://pgreen.com.pl/fotowoltaika-krakow/.