Przedsiębiorca i podatki - jaką formę opodatkowania wybrać?
Prowadząc działalność gospodarczą, należy zdecydować, jaką formę opodatkowania wybrać. Jest to istotne pod kątem optymalizacji podatkowej, a więc redukcji wysokości zobowiązań wobec fiskusa. Jakie formy opodatkowania podatkiem dochodowym mamy obecnie do wyboru?
Formy opodatkowania dochodów
Przedsiębiorcy mogą obecnie wybrać pomiędzy 3 sposobami opodatkowywania dochodów. Od 2022 dla nowo powstałych firm nie jest już dostępna karta podatkowa- z tej metody mogą korzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy wybrali ją do końca 2021 roku. Istnieje natomiast możliwość dokonania wyboru pomiędzy:
-
ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych- podatek płacony jest od przychodu bez możliwości odliczenia kosztów,
-
skalą podatkową- obowiązują dwa progi podatkowe, w których stawki wynoszą odpowiednio 12% i 32%,
-
podatkiem liniowym- podatek płaci się według jednolitej stawki 19%.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Wybór formy opodatkowania to tak naprawdę bardzo złożony problem. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim sytuację prawną oraz finansową przedsiębiorstwa, która może wykluczać możliwość skorzystania z niektórych sposobów rozliczania się z fiskusem. Zazwyczaj ryczałt od przychodów ewidencjonowanych polecany jest tym, którzy ponoszą bardzo niskie koszty prowadzenia działalności. Skala podatkowa będzie dobrym wyborem dla osób, których dochody mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, a więc są niższe, niż 120 000 zł rocznie. Tymczasem podatek liniowy dedykowany jest przedsiębiorcom ponoszącym wysokie koszty prowadzenia działalności, lecz jednocześnie osiągającym wysokie dochody. Warto pamiętać, że jest to wyłącznie ujęcie modelowe.
Jak świadomie i mądrze prowadzić firmę?
Wybierając właściwą dla swojej firmy formę opodatkowania, można znacząco obniżyć wysokość płaconych podatków. Ważne, aby podejmować w tym kontekście mądre oraz w pełni świadome decyzje. Można skorzystać z pomocy specjalistów, lecz dobrze zdobyć wiedzę we własnym zakresie. Odpowiednim wyborem będą studia zarządzanie ze specjalizacją rachunkowość i podatki w działalności gospodarczej. Z ich ofertą można się zapoznać na stronie https://wwszip.pl/studia-licencjackie/zarzadzanie/. Przygotowanie merytoryczne do prowadzenia działalności gospodarczej jest niezwykle istotnym aspektem. Dzięki niemu można podejmować szybkie i świadome decyzje, które rzutują między innymi na finanse przedsiębiorstwa. Zdobytą wiedzę, ze względu na zmienność przepisów prawa, trzeba cały czas aktualizować. W tym celu można wybrać studia podyplomowe bądź na bieżąco śledzić portale branżowe.
Dodaj komentarz