Dobór kurtyny powietrza wydaje się dość prosty - wystarczy porównać urządzenia pod kątem mocy i wybrać model o najlepszym stosunku ceny do jakości. W rzeczywistości jednak czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając kurtyny powietrza tak, aby wybrać funkcjonalne urządzenie, jest dużo więcej.
Wszystko dlatego, że kurtyna powietrza spełnia swoją funkcję dopiero wtedy, gdy jej moc i sposób działania będą adekwatne do rodzaju pomieszczenia. Co to oznacza w praktyce?
Na wydajność urządzenia wpływa usytuowanie drzwi, temperatura panująca na zewnątrz, a także to, czy w pomieszczeniu jest wentylacja. Istotne może okazać się to, czy kurtyna powietrzna będzie dopasowana wymiarem do otworu drzwiowego, a także to, czy urządzenie jest usytuowane wertykalnie, czy prostopadle w stosunku do drzwi.
Kurtyna powietrzna zimna, czy ciepła?
Kurtyna powietrzna zimna to urządzenie z wbudowaną nagrzewnicą. Jest dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu, jednak projektanci nie uwzględniają go w ogólnym bilansie cieplnym budynku. Jej funkcję można określić jako podtrzymywanie wnętrza przed nadmiernym wychładzaniem się, co jest szczególnie istotne zimą. Nagrzewnica może być wodna lub elektryczna. Wodna kurtyna powietrzna z nagrzewnicą pobiera ciepło z obiegu wody w systemie centralnego ogrzewania i w ten sposób ogrzewa wypuszczane powietrze. Elektryczna kurtyna powietrzna natomiast pobiera chłodne powietrze z pomieszczenia i podgrzewa je za pomocą grzałek.
Jaką kurtynę powietrzną wybrać: wodną, czy elektryczną?
Wodne kurtyny powietrzne są tanie w eksploatacji, jednak koszt ich uruchomienia jest wysoki. Wszystko przez konieczność doprowadzenia instalacji grzewczej do miejsca, w którym zamocowana będzie kurtyna powietrzna. Jeśli wybierzemy elektryczną kurtynę powietrzną, np. Dimplex, wówczas koszt instalacji będzie bardzo niski (najtańsze dobrej jakości kurtyny kosztują nawet 700 zł), jednak już rachunki za prąd nie będą należały do najniższych.
Natężenie generowanego hałasu
Przeglądając oferty kurtyn powietrznych szybko spostrzeżemy, że informacja o poziomie generowanego przez te urządzenia hałasu jest jednym z głównych parametrów, o których informuje producent. Istotnie, im większa moc urządzenia, tym jest ono głośniejsze. Ma to znaczenie w domu lub w mieszkaniu, gdy każdy szmer może powodować dyskomfort. Gdy jednak mówimy o miejscach takich jak centra handlowe, poziom hałasu schodzi na dalszy plan. Bardziej natomiast liczy się to, czy kurtyny powietrzne Dimplex dobrze spełnia swoją funkcję. Pamiętajmy, że na poziom odczuwanego hałasu ma wpływ tak zwana chłonność pomieszczenia na hałasy.