Portal Miasto

Barcelona - miasto idealne?

Koncepcja miasta idealnego swoje początki miała już w renesansie. Oznacza ona takie zaplanowanie układu przestrzennego miasta, by odpowiadało ono potrzebom gospodarczym, społecznym i politycznym - czyli było idealne pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Do tytułu takiego miasta pretenduje od lat hiszpańska Barcelona. Czy słusznie?

Elementy miasta idealnego

Co sprawia, że Barceloną od lat zachwycają się turyści, mieszkańcy i urbaniści? Na pewno jednym z powodów jest bardzo przemyślana architektura i plan miasta, na które składają się:

- brak ścisłego centrum i podziału miasta na dzielnice “mieszkalne” i “do pracy” - w Barcelonie wszystkie strefy życia się przeplatają i to widać w planie miasta. Na każdym kroku natknięcie się na biura, kamienice mieszkalne, sklepiki czy restauracje.

- zachwycające budowle Gaudiego - Gaudi to wizjoner, który przychodzi na myśl jako pierwszy, gdy pomyślimy o Barcelonie. Bajkowe kształty i kolory takich dzieł jak Sagrada Familia, Casa Mila czy Casa Battlo czynią pobyt w mieście niezapomnianym przeżyciem.

- połączenie starej i nowej architektury - mieszkańcy Barcelony szanują i podziwiają tradycyjną zabudowę, ale nie boją się też stawiać wieżowców czy takich innowacyjnych budowli jak np. Bosco Verticale.

- dużo zieleni i dostęp do morza - miasto z dużą ilością parków i piękną plażą sprawia, że mieszkańcy bardzo łatwo mogą się zrelaksować i odpocząć po pracy.

- wielkość miasta - choć Barcelona może wydawać się duża ze względu na ilość mieszkańców, to jej powierzchnia jest ok. 5 razy mniejsza od powierzchni Warszawy. To oznacza konieczność inteligentnego zaplanowania przestrzeni, ale też wpływa na komfort życia w mieście, bo w wiele miejsc można po prostu się przespacerować.

- układ przestrzenny dzielnicy Eixample - w XIX wieku postanowiono rozebrać mur wokół tej najstarszej dzielnicy Barcelony i gruntowanie ją przebudować według projektu Ildefonsa Cerdy. Zakładał on: odseparowanie budynków od siebie, narzucenie maksymalnej wysokości budynków nie większej niż szerokość ulicy między kamienicami (aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie) oraz słynne, geometryczne rozmieszczenie budynków. Kamienice zostały ulokowane w kształt kwadratów, co nie tylko świetnie wygląda z lotu ptaka, ale jest po prostu bardzo funkcjonalne.

- obiekty olimpijskie - to pozostałość po Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Do najciekawszych budowli należy Stadion Olimpijski, Muzeum Sportu i Igrzysk Olimpijskich czy Port Olimpijski.

Barcelona - miasto dla każdego 

Niezależnie, czy uznamy Barcelonę za renesansowe miasto idealne, to miejsce ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Niezwykła architektura Gaudiego, urbanistyczny perfekcjonizm, piękna plaża, gwarna Rambla i wiele, wiele innych atrakcji są tam na wyciągnięcie ręki. Nic więc dziwnego, że corocznie Barcelona jest odwiedzana przez miliony turystów, których oczarowuje śródziemnomorski klimat tego miasta. 

Powiązane artykuły

Wielka przebudowa Paryża

Wielkie bulwary, nadsekwańskie deptaki, skwery i szerokie place. Z tym właśnie kojarzy się nam współczesny Paryż, ale w połowie XIX wieku było to wciąż średniowieczne miasto o wąskich ulicz...

1 marzec 2019 /
FW
Czytaj więcej